Sukces naszych uczennic. Uczennica klasy III d, Gabriela Jas wygrała, a Patrycja Lazarowska została wyróżniona w konkursie ,,Projekt znaczka pocztowego promującego Nową Sól''. Prace zostały wykonane farbami akwarelowymi. Poczta Polska wyda 500 bloczków tego znaczka. Serdecznie gratuluje
Czytelnicy naszej szkoły, podobnie jak rok temu, wzięli udział w akcji czytelniczej pod hasłem "Jak nie czytam jak czytam".Akcja miała miejsce w Dniu Dziecka - był to więc rodzaj prezentu dla wszystkich czytelników. W naszej szkole był to równocześnie dzień obchodów Festiwalu Nauki. Łączna ilość uczniów, która wzięła udział w akcji to 99 osób. Wszystkie klasy pierwsze i drugie, które przystąpiły do wspólnego czytania przygotowały też bardzo ładne plakaty promujące czytelnictwo. Wszystkie je można było obejrzeć na korytarzach naszej szkoły. JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM.
Uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w zajęciach na barce, która gościła w Nowej Soli w ramach projektu Odrzańska Odyseja II - 2017.
Podobnie jak we wszystkich innych bibliotekach – tak i u nas – w dniach od 8 do 15 maja swoje święto obchodziła szkolna biblioteka. Hasło przewodnie tegorocznych obchodów brzmi: Biblioteka. Oczywiście! Wszyscy sympatycy biblioteki mieli okazję „złożyć życzenia” bibliotece. W ramach tego święta wszyscy czytelnicy mogli przyłączyć się do akcji „uwalniania książek”. Z zasadami tej akcji można się zapoznać na stronie internetowej: www. boockrossing.pl Szkolna biblioteka i jej czytelnicy z okazji święta otrzymali szczególne życzenia od autora młodzieżowych powieści detektywistycznych – pana Arkadiusza Niemirskiego. Ciekawe i pouczające spotkanie z nim odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Soli. W czasie Tygodnia Bibliotek ogłoszony został też konkurs na najciekawszą recenzję dowolnej książki. Wszystkie prace należy przygotować i dostarczyć do dnia 13 czerwca do Pani Maćkowiak, do Pani Lipińskiej lub do szkolnej biblioteki.
Życzymy wszystkim zdającym jak najlepszych wyników. Egzamin gimnazjalny.
Pięknych, radosnych Świąt Wielkiej Nocy wszystkim Pracownikom, Uczniom i Rodzicom życzy Dyrekcja Szkoły!
W ramach projektu gimnazjalnego Poznajemy nowe technologie- szkoła XXI wieku uczniowie klasy 2C Maciej Wilk i Kacper Stelmaszczyk pod opieką nauczyciela techniki i informatyki Pawła Hołotczyka przygotowali praktyczny pokaz drukowania 3D. Prezentacja wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród uczniów oraz nauczycieli naszej szkoły. Uczniowie pokazali etap projektowania i drukowania. W czasie pokazu zorganizowano loterię w której można było wygrać upominki wydrukowane na drukarce 3D Nowoczesna szkoła.
Troje uczniów naszego gimnazjum wzięło udział w obchodach Dni Patrona nowosolskiego liceum. Twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wśród gimnazjalistów jest znana i bardzo lubiana. Przykładem na to jest udział w nim Patrycji Lazarowskiej i Wiktorii Statuckiej - obydwie z klasy III A oraz Maksymiliana Łagockiego z klasy I D.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy pięknej interpretacji utworów Baczyńskiego, a szczególne gratulacje kierujemy do Patrycji Lazarowskiej za zajęcie II miejsca!
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Święto zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Święto ma na celu wspieranie ochrony różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Święto ma służyć upowszechnianiu wiedzy o języku, poprawności jego stosowania i zwróceniu uwagi młodzieży na fakt, jak ważna jest dbałość o czystość i piękno języka ojczystego.
Pierwszym punktem obchodów w naszej szkole był konkurs na najzabawniejsze polskie słowo. Zdecydowanym zwycięzcą okazało się słowo zgłoszone do konkursu przez klasę III D, jest to słowo „kutasik”. Oznacza ono ozdóbkę z nici, wełny, jedwabiu itp., kształtem podobna jest do pędzla. Wśród śmiesznych wyrazów znalazła się też ameba, foczka, był huncwot i ciekączka, ale niezwykłej wystawy doczekały się tylko kutasiki.
Kolejnym punktem obchodów Dnia Języka Ojczystego był udział klas w quizie dotyczącym wiedzy o języku polskim. Najwięcej punktów zdobyły klasy I B, I C oraz II E.
Święto trwało tylko jeden dzień, ale o piękno i czystość języka polskiego musimy wszyscy dbać przez kolejne 363 dni każdego roku.
Każdy uczeń planujący swój wypoczynek w czasie ferii zimowych bierze pod uwagę różne sporty zimowe. Do najpopularniejszych należą spacery – ale królowymi zimowych sportów od zawsze pozostają sanki, łyżwy i narty. By w czasie ich uprawiania nikomu nic się nie stało, należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Dekalog narciarza dostępny jest w szkolnej bibliotece. Ferie się już skończyły, ale sezon narciarski jeszcze nie. Jeżeli planujesz wyjazd na narty – przyjdź i zapoznaj się z nim. Ale jeżeli dopadła Cię grypa lub przeziębienie i musisz leżeć w łóżku – skorzystaj z porady klasy III B, która wymyśliła inny sposób na miłe spędzenie czasu. Otóż trzecioklasiści polecają nam ciekawą lekturę. Oni czytają i rekomendują innym książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec” oraz „Zośka i Parasol”.
Od wielu lat działania naszej szkolnej biblioteki wspiera i inspiruje ogólnopolskie czasopismo "Biblioteka w szkole". W tym roku otrzymaliśmy Certyfikat Szkoły Dbającej o Czytelnictwo. Jest to szczególne wyróżnienie dla szkolnej biblioteki, ale przede wszystkim dla wszystkich naszych czytelników. To oni sprawiają, że "życie" książek nabiera właściwego znaczenia, a wszyscy wiemy, że "kto czyta - żyje podwójnie". certyfikat.pdf
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej co roku wybiera patrona danego roku. Mijającemu rokowi 2016-mu patronował Henryk Sienkiewicz. Z okazji zbliżającego się końca tegorocznego patronatu młodzież naszej szkoły uczciła jego pamięć oraz przesłanie jego twórczości pokazem mody, inspirowanym postaciami z jego utworów. Można więc było ujrzeć bogatą różnorodność tychże postaci: była mnogość „Krzyżaków”, były Ligie, Jagienki czy Winicjusze. Był też cały orszak Stasia i Nel. Główni zwycięzcy pomysły czerpali wprost z literatury, podpowiedzią były też postaci z filmów, do których scenariusze powstały na podstawie twórczości Henryka Sienkiewicza. Główną nagrodą w pokazie mody było zwiedzanie Muzeum Miejskiego, wywalczyły je dwie klasy, które - ex aequo – zdobyły pierwsze miejsce: klasa III A i II D. Wyróżnienia zdobyły następujące klasy: I C, I D, II A, II B, II C, III B, III D oraz klasa III E. Pokaz mody z epoki....