17.04.2018r byliśmy na wycieczce szkolnej w Parku Narodowym „Ujście Warty” i Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym. Siedziba Parku znajduje się w miejscowości Chyrzyno. Tam obejrzeliśmy prezentację na temat ptaków chronionych w tym Parku Narodowym. Na terenie parku można spotkać 2800 gatunków ptaków. Pulę nagród za aktywność podczas prezentacji zgarnęła Tatiana Bardzik z 6c. Gratulujemy. Wielu kolegów deptało jej po piętach, ale to ona okazała się najlepsza. Potem pojechaliśmy do Słońska, gdzie wiele z tych ptaków mogliśmy oglądać niemal na wyciągnięcie ręki, łabędzie, łyski, kaczki krzyżówki, gęsi zbożowe, żurawie, czaple, bieliki. Inne oglądaliśmy przez lornetki i lunety. Rozpoznawaliśmy ich cechy, płeć. W świecie ptaków to samce są kolorowe. Wabiąc samiczki kierują się kilkoma strategiami: na piękne piórka, na fanty, na chatę, (np. samiec sroki buduje pięć gniazd a samiczka wybiera sobie jedno), na piękne głosy, na walkę z innym samcem (samiczka wybiera zwycięzcę). Jednak punktem programu, który będzie nam się kojarzył z tą wycieczka będą chmary owadów zwanych ochotkami. Unosiły się nad nami, wchodziły do nosa, ust. Na szczęście nie robiły krzywdy, ale były uciążliwe. Są pokarmem dla wielu ptaków, więc tolerowaliśmy ich obecność mniej lub bardziej cierpliwie.
Ognisko mieliśmy w pięknym otoczeniu przyrody, nad jeziorkiem, gdzie rosła około 4 metrowa trzcina.
W drodze powrotnej pojechaliśmy do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, gdzie zwiedzaliśmy przedwojenne bunkry, poznawaliśmy ich tajemnice, życie i zadania żołnierzy pełniących tam służbę. Podziemne labirynty ciągną się pod ziemią (10 pięter w dół) przez 32 kilometry. Można tam spędzić 8 godzin chodząc ekstremalną trasą. My byliśmy tylko półtorej godziny. Pod ziemią jest wilgotno i zimno, około 10°C przez cały rok. Na terenie MRU są dwa rezerwaty nietoperzy, które zimują tam od października do marca. Niestety nie zaczekały na nas i wszystkie już odleciały, ale o nietoperzach opowiadali nam przewodnicy.
W roku 2018 przypada 100-na rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym ważnym patriotycznym wydarzeniem odbył się u nas szkolny etap konkursu czytelniczego pod hasłem: „Odzyskana niepodległość”. Do grona najbardziej uważnych czytelników książki Grażyny Bąkiewicz, Kazimierza Szymeczko i Pawła Wakuły pod tytułem „Odzyskana niepodległość – 10 opowiadań z XX wieku”, którzy wykazali się sporą wiedzą i zakwalifikowali się do miejskiego etapu konkursu należą:
I m. - Łucja Minikowska – kl. IV D
II m. – Julia Laufer – kl. VI C
III m. – Mateusz Prucnal – kl. IV D
IV m. – Aleksandra Kałużna – kl. VI C
W rywalizacji brali też udział następujący czytelnicy: Weronika Mosorzewska (kl. IV D), Olivia Bania (kl. IV B), Wiktoria Kwiatkowska (kl. V A) oraz Agata Górkiewicz (kl. IV D).
W kwietniu odbył się szkolny konkurs ortograficzny klas III. Wzięło w nim udział 15 uczniów ze wszystkich klas trzecich.
Uczestnicy konkursu wykazali się ogromną czujnością ortograficzną podczas pisania dyktanda. Po konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Zwycięzcy zostali nagrodzeni pięknymi książkami.
I miejsce - Aleksandra Rożek z klasy III D
II miejsce - Maciej Rożniewski z klasy III C
III miejsce - Katarzyna Bezulska z klasy III D.
Gratulujemy!
Organizatorzy:
Teresa Mielczarek,
Alicja Pawlak,
Zuzanna Skoczylas
Dziewczęta I msc powiat w Sztafetowych Biegach Przełajowych w składzie: Z.Kołek, Z. Pietrzak,A.Poprawa, W. Siemasz, N. Cybulska, M. Gusta, A. Kicek, J.Mackiewicz.
Chłopcy II msc powiat w Sztafetowych Biegach Przełajowych w składzie: J. Malinowski, M.Łagocki, K.Kozieł, H. Olczyk, B. Czarnecki, A. Zawadzki, A. Swoboda, K. Ratajczaj, P. Szymczak , J. Orchowski.
Muzeum miejskie w Nowej Soli zorganizowało konkurs plastyczny ,,Drogi do niepodległości'', cztery uczennice naszej szkoły wzięły udział w tym konkursie - Natalia Słońska, Agata Kurzawa, Martyna Mańczak i Aleksandra Sass...
Dnia 22 marca o godz 12:00 Dyrektor Szkoły oraz uczennice które brały udział w konkursie zostali zaproszeni przez Muzeum iIejskie na wernisaż (wystawę prac) - serdecznie gratulujemy :)
Agnieszka Ławniczek
Serdeczne podziękowania i gratulacje uczniom, którzy brali udział w kokursie plastycznym
"DZIEŁO się â czyli SZTUKA... patrzenia przez różowe okulary" - Zbigniew Stacewicz-Stelmasik, Marcin Mosorzewski, Zuzanna Jabłecka, Oskar Żukotyński, Łucja Minikowska, Martyna Tomiałowicz, Maja Lipowska.
Autorzy prac, którzy zostali zakwalifikowani do wystawy w III edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego to:
Zbigniew Stacewicz-Stelmasik, Marcin Mosorzewski, Łucja Minikowska i Martyna Tomiałowicz -serdecznie gratuluję.
Wszyscy uczestnicy konkursu są zaproszeni na wernisaż wystawy pokonkursowej 24 kwietnia o godz 16-tej w Zespole Szkół Plastycznych w Zielonej Górze. Podczas uroczystości zostaną wręczone nagrody i wyróżnienia oraz dyplomy za uczestnictwo, zapraszam uczniów wraz z rodzicami.
Agnieszka Ławniczek
W dniu 28 marca 2018 odbył się konkurs recytatorski dla klas II-III.
I miejsce - Patryk Srebniak z klasy IIIe – wiersz Małgorzaty Strzałkowskiej „Doświadczenie”
II miejsce – Julia Pakuła z klasy IIa – wiersz Jana Brzechwy „Żaba”
III miejsce – Grzegorz Dawid z klasy IIb – wiersz Teresy Fiutowskiej „Rozmowa o wiośnie z Ośmiogłowym Smokiem”.
Gratulujemy
Klasy I-III hucznie świętowały nadejscie wiosny. Wszystkie dzieci kolorowo się ubrały, przygotowały transparenty, opaski, motylki i balony, aby wspólnie wyruszyć w korowodzie przez ulice miasta. Skandowali przy tym wiosenne hasła. Wszystkim dopisywał dobry humor w ten pierwszy, mroźny jeszcze dzień wiosny.
16 marca byliśmy na wycieczce w Muzeum Miejskim w Nowej Soli. Podczas lekcji muzealnej w budynku, gdzie znajduje się stała wystawa Przyroda doliny Odry, dr Robert Dąbrowski opowiadał nam o gatunkach zwierząt, które przywędrowały w te rejony wiele lat temu i o takich, które są u nas od niedawna np. jenot czy szop pracz, i takich, których już od lat nie ma. Np. 200 lat temu żyły u nas niedźwiedzie. Żył też kiedyś na naszym terenie największy latający ptak – drop, który ważył 14kg. Podobnie jak dzisiejszy łabędź ważący ok. 11kg potrzebował długiego pasa startowego, żeby wzbić się w powietrze. Mieliśmy też okazję zwiedzić inne wystawy w muzeum. Zachęcamy do odwiedzenia muzeum. W niedziele bilety są bezpłatne.
Uczestnicy kółka ekologicznego i przyrodniczego
http://www.muzeum-nowasol.pl/stale-ekspozycje/przyroda-doliny-odry.html
W ostatnich dniach w naszej szkole odbyła się 5. edycja Szkolnego Konkursu Piosenki Eurowizji. Można było zobaczyć występy 12 klas, 7 z nich przeszło do finału, który odbędzie się w środę. Klasy, które dostały się do finału: 6A, 7B, 2B, 2C, 2D, 3D, 3E. Organizatorami tegoż wydarzenia są: p. Wioletta Maćkowiak oraz Przewodnicząca Samorządu Szkolnego Wiktoria Frąckowiak.
Jan Brzechwa „Akademia pana Kleksa”
Od niedawna w naszej szkolnej bibliotece obserwujemy niezwykłe zjawisko. Otóż bibliotekę zaczęło odwiedzać coraz więcej chłopców, których imiona rozpoczynają się na literę „A”. Był już Adaś, był Anatol i Alojzy, był też Ambroży. Zjawisko wciąż się nasila, gdyż szczególnie często przychodzą też czytelniczki o imionach: Alicja, Antonina oraz Agata. Doszło do tego, że biblioteka, za sprawą czytelników z klasy IV C, zamieniła się w „Akademię pana Kleksa”. Uczniowie tej klasy, po przeczytaniu ciekawej i zabawnej książki Jana Brzechwy, przy wydatnej pomocy Pani Iwony Nowalińskiej oraz swoich Rodziców, sporządzili miniaturowe makiety Akademii. Książkę można wypożyczać w bibliotece, a bardzo ciekawe budowle oglądać w szkolnej czytelni.
BIBLIOTEKA ZAPRASZA!
Biegi przełajowe, miejskie cieszą się dużą popularnością wśród biegaczy w każdym wieku. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr1: Malwina Bartmańska, Aleksandra Kałużna – zawodniczki Kajakowego Klubu Sportowego Nowa Sól i Maksymilian Łagocki – LDK Nowa Sól, wzięli udział w biegu IX GRAND PRIX ZAGŁĘBIA MIEDZIOWEGO. Uczniowie nasi są dla nas przykładem sportowego zacięcia i chęci współzawodnictwa
W sobotę 3 lutego o godzinie 11 około 180 zawodników wystartowało z Parku Wodnego na dystansie blisko 7km ścigając się po okolicy Kaczej Górki. Wyniki:
w kategorii M12 Maks Łagocki - 3 miejsce z czasem netto 00:35:00;
w kategorii K12 Malwina Bartmańska 3 miejsce z czasem netto 00:38:22 s, Aleksandra Kałużna 4 miejsce z czasem netto 00:38:21.
Gratulujemy rodzicom, uczniowie są przykładem sportowego zacięcia i chęci współzawodnictwa , życzymy udanych startów !
Michał Sobociński
Moduł Biblioteka został zmodyfikowany
Uczniowie gimnazjum w styczniu 2018 wystartowali w zawodach powiatowych w tenisie stołowym , badmintonie pod opieką Pani Anny Zakrzewskiej. Wyniki:
II miejsce powiatowych zawodach tenisa stołowego dziewcząt;
II miejsce powiatowych zawodach tenisa stołowego chłopców;
III miejsce powiatowych zawodach badmintona dziewcząt;
II miejsce powiatowych zawodach badmintona chłopców;
Gratulujemy osiągnięć!
12 grudnia uczestnicy kółek ekologicznego i przyrodniczego brali udział w warsztatach i wykładach w ramach Nocy biologów na Uniwersytecie Zielonogórskim. Mieli okazję samodzielnie przygotować preparaty mikroskopowe, obserwować i opisywać budowę oglądanych pod mikroskopem owadów. Wysłuchali też wykładu na temat żywności modyfikowanej genetycznie i na temat uwarunkowań zdrowego i długiego życia. Wiecie, że genetycznie jesteśmy zaprogramowani na 120 lat życia?
Długo wyczekiwane wyniki dla kategorii: Skrzat, Junior i Benjamin są już
dostępne na stronie domowej polskiej edycji XII Konkursu Informatycznego Bóbr
2017.
Uczeń klasy 3 a, Igor Minikowski, został laureatem, zajął I miejsce w swojej
kategorii wiekowej.
Gratulujemy Igorowi i pozostałym uczniom biorącym dział w konkursie. Życzymy
powodzenia w przyszłorocznym konkursie.
Bóbr to polska nazwa powołanego do życia w 2004 roku na Litwie
międzynarodowego konkursu Bebras z zakresu informatyki oraz technologii
informacyjnej i komunikacyjnej. Pod adresem http://www.bebras.org/ znajduje
się strona Konkursu Bebras.
Konkurs Bóbr jest adresowany do uczniów we wszystkich typach szkół.
Więcej informacji na stronie BOBRA: www.bobr.edu.pl
22 grudnia uczestniczyliśmy we wspólnym kolędowaniu klas I-III. Każda klasa zaprezentowała jedna kolęde lub pastorałkę. Wszyscy bardzo starannie przygotowali sie do tego wydarzenia i z przejęciem prezentowali przygotowany utwór. Następnie wręczono nagrody uczniom biorącym udział w konkursie ozdób bozonarodzeniowym. Ostatnim elementem - niespodzianką dla uczniów, był występ nauczycieli.