Miło nam poinformować, że nasz uczeń, Jakub Kulpiński z klasy 8c, uzyskał awans do etapu wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego.
Kuba powalczy teraz o tytuł laureata, co jest jednoznaczne ze zwolnieniem z egzaminu ósmoklasisty.
Niech wygra najlepszy!
Niedawno odbył się Konkurs Recytatorski "Baczyniak". Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów: Dima, Miłosz i Amelia.
Jury doceniło emocjonalny występ Amelki i przyznało jej wyróżnienie za recytację wiersza K.K. Baczyńskiego pod tytułem "Mazowsze".
Wyróżnienia w Konkursie Rwcyttorskim ProArte
W tym tygodniu odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski PRO ARTE. Naszą szkołę reprezentowało pięcioro uczniów.
Wyróżnienia otrzymały dwie uczennice, Sofia Karatnyk z klasy 5a oraz Amelia Teuerle z 8a.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach poszerzających ich wiedzę o energii odnawialnej.
Zajęcia, zwłaszcza część praktyczna, wzbudziły zainteresowanie. Uczniowska ciekawość z pewnością została zaspokojona.
Pojawiły się pytania:
Co to jest energia?
Skąd mamy energię?
Na te i inne pytania próbowali znaleźć odpowiedź uczniowie klas trzcich, którzy uczestniczyli w warsztatach dotyczących energii odnawialnej.
Zajęcia wzbudziły wiele emocji i na pewno zachęciły do dalszych poszukiwań.
Kolejne grupy uczniów naszej szkoły udają się do Zielonej Góry, aby realizować projekt "Ciekawa nauka".
Podczas wizyty w planetarium i Centrum Nauki Keplera dzieci mają okazję uczestniczyć w doświadczeniach, odkrywały tajemnice nauk przyrodniczych oraz uczestniczyły w seansie filmowym.
Warsztaty, doświadczenia oraz nauka przez praktykę to najlepszy sposób zdobywania wiedzy. Nauka w działaniu jest zawsze ciekawa!
2 września odbyło się w naszej szkole miejskie rozpozecie roku szkolnego.
Podczas uroczystości o swoich doświadczeniach szkolnych, roli edukacji i wartości nauki mówili: Pani Prezydent, Beata Kulczycka; Pan Senator, Wadim Tyszkiewicz; Naczelnik Wydziału Edukacji, Paweł Juckiewicz oraz Dyrektor Szkoły, Pani Dorota Dziug.
Wszyscy podkreślili, że celem nadrzędnym edukacji powinno być przygotowanie młodego człowieka do pełnienia wielu życiowych ról.
W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie klasy 2b i 3c, którzy przenieśli nas do świata " Akademii Pana Kleksa". Ogromnych emocji dostarczył także występ młodych akrobatek.
Wszystkim gościom dziękujemy za przybycie.
Nowa galeria Miejskie Rozpoczęcie roku Szkolnego 2024/25 została dodana do albumu fotograficznego
W środowe, przedświąteczne przedpołudnie w szkolnej auli miało miejsce niecodzienne spotkanie szkolnej młodzieży z bardzo ciekawą osobą. Gościł u nas Pan Sylwester Filipiak, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Otyńskiej. Młodzieży z klas VIIA, VIIB i VIIC oraz VIA opowiadał o prowadzonej przez Stowarzyszenie Mobilnej Izbie Regionalnej. Zachęcał wszystkich do obejrzenia wystawy, która znajduje się w szkolnej bibliotece (w sali nr 6, budynek A) oraz w sali lekcyjnej nr 2 (budynek B). Zapoznał młodzież z działalnością Stowarzyszenia, z pasją opowiadał nam o historii Otynia, namawiał do interesowania się cenną zawartością starych strychów, piwnic oraz przepastnych szaf i kufrów. Ci z nas, którzy wzięli udział w mini - quizie i odpowiedzieli na zadane pytania wylosowali książeczki o historii Otynia. Pozostali mogą je obejrzeć i wypożyczyć w szkolnej bibliotece.
Bardzo dziękujemy Panu Sylwestrowi Filipiakowi za przyjęcie naszego zaproszenia, za zapoznanie nas z ciekawymi faktami z historii naszego regionu i za poświęcony nam czas.
W dniu dzisiejszym klasa IVB wybrała się w odwiedziny do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Celem ich wyprawy była Filia dla dzieci. Panie bibliotekarki przygotowały tam dla nich twórcze, bardzo atrakcyjne zajęcia. Ich celem było zapoznanie czytelników z biblioteką i z jej zbiorami. W trakcie trwania zajęć uczniowie przygotowali ciekawe plakaty, które po zajęciach zabrali ze sobą do szkoły. Dokończą je w klasie, po czym będą stanowiły one ozdobę ich sali do nauki języka polskiego.
Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Otyńskiej udostępniło czytelnikom szkolnej biblioteki oraz wszystkim uczniom naszej szkoły Mobilną Izbę Regionalną. Ze względów lokalowych eksponaty zostały rozdzielone , część z nich jest wyeksponowana w szkolnej bibliotece (sala nr 6, budynek A), a pozostałe można podziwiać w sali lekcyjnej nr 2 (budynek B).
Największym zainteresowaniem cieszą się rowery wyprodukowane w otyńskiej fabryce rowerów, która tam istniała do 1939 roku. Produkowano tam też maszyny do szycia. Mobilna Izba Regionalna jest w posiadaniu oryginalnych eksponatów z tego okresu, można je podziwiać na wystawie. Ponadto warto zwrócić uwagę na ryciny, mapy i zdjęcia dawnego Otynia. Wszyscy czytelnicy, którzy często odwiedzają bibliotekę wystawę już widzieli, innych chętnych zaprasza zarówno Pani B. Olko (sala nr 2, budynek B) jak i szkolna biblioteka (sala nr 6, budynek A). Ci zwiedzający, którzy będą szczególnie zainteresowani historią naszego regionu oraz tematyką wystawy będą mieli możliwość wypożyczenia książek o tematyce regionalnej.
Biblioteka zaprasza!
W czerwcu byliśmy na wycieczce we Wrocławiu dofinansowanej z programu Poznaj Polskę. Zwiedziliśmy Hydropolis i zabytki Wrocławia. Wtedy było bardzo gorąco, a dzisiaj ...
Czytelnicy naszej szkoły już po raz kolejny wzięli udział w tej akcji czytelniczej. Otrzymaliśmy dyplom i gratulacje. Miło jest wiedzieć, że w całej Polsce w akcji uczestniczyło 313 tysięcy czytelników, a w tym gronie też my, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowej Soli. Miło brać udział w takim przedsięwzięciu.
Dnia 06 grudnia 2023 roku grupa czytelników z naszej szkoły odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną. Nie zastaliśmy tam ani jednego Mikołaja, ale czekał tam na nas Pan Łukasz Supergan. Podróżnik, który pieszo pokonał Grenlandię, całe pasmo Karpat, oczywiście Tatry i Karkonosze, już planuje kolejną wyprawę. Opowiedział nam o swojej pasji, o swoich planach i marzeniach. Namawiał i zachęcał czytelników nie tylko do wędrówek, ale też do sięgania po ciekawą literaturę o tej tematyce.
Promocja czytelnictwa nie jedno ma imię, i nie dwa ... Czytelnicy odwiedzający bibliotekę mogą się uśmiechnąć na widok hasła promocyjnego zdobiącego naszą bibliotekę: DINOZAURY NIE CZYTAŁY I WYGINĘŁY. PRZYPADEK? NIE SĄDZĘ... CZYTAJ!
Zapraszamy do świętowania go razem z Edukacyjną Siecią Antysmogową! Tego dnia poruszamy w Naszej szkole temat dbania o jakość powietrza.
Na platformie eduESA możemy sprawdzić jakość powietrza w naszej okolicy.
Możemy też zagrać w gry antysmogowe dostępne pod tymi linkami.
Zachęcamy wszystkich do wybrania tego dnia innych środków lokomocji niż samochód.
W październiku obchodzony jest Dzień Drzewa. Z tej okazji na terenie naszej szkoły pojawiły się dwa nowe drzewka.
Dzięki uprzejmości leśnika, pana Jacka Hegera z Nadleśnictwa Nowa Sól, klasa 8b odnotowała swoją obecność w SP1, sądząc dwa drzewa: klon polny i jarząb pospolity.
Wszyscy zgodnie obiecali, że odwiedzą je za 30 lat.
Z panem Jackiem Hegerem uczniowie rozmawiali też o pracy leśnika, gospodarce leśnej, szkodnikach drzew itp. Za pomoc w posadzeniu drzewek i ich zabezpieczeniu dziękujemy panom Mieczysławowi Dylakowi i Andrzejowi Cyranowi. Klasa 8b z wychowawczynią
W naszej szkole do akcji czytelniczej pod hasłem "Jak nie czytam, jak czytam" przystąpiło 136 młodych czytelników z klas nauczania początkowego.
W trakcie głośnego czytania wysłuchali oni pięknej baśni o "Brzydkim kaczątku". A czytali ją starsi uczniowie, ósmoklasiści: Lena Hyla, Olga Karpińska oraz Oliwier Woźniak (uczniowie klasy VIII E).
Równocześnie z akcją czytelniczą "JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM" była zorganizowana też inna - "UWOLNIJ KSIĄŻKĘ". W czasie, gdy szkolna biblioteka już nie wypożyczała książek, a tylko przyjmowała zwroty, można było wziąć sobie do poczytania na wakacje dowolną książkę, którą przyniósł inny czytelnik. Ale można też było przynieść swoją książkę, by mógł ją przeczytać ktoś inny. Wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję bardzo dziękujemy.
Uczniowie klas I-III, w dniu 7 czerwca, uczestniczyli w Międzyszkolnym Turnieju Sportowym w piłce nożnej, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 2.
Na parterze w budynku A stanął regał z książkami. W związku z tym, że biblioteka w tym roku szkolnym książek już nie wypożycza, jest to okazja, by wziąć sobie coś do poczytania w czasie wakacji. Przypominam, że celem akcji "uwolnij książkę" jest przeczytanie książki, a następnie przekazanie jej innemu czytelnikowi. Zachęcam też do przynoszenia swoich przeczytanych już książek.Miłej lektury!
Dnia 08 maja 2023 roku nasza szkolna biblioteka przywitała nowe grono czytelników. Zostali nimi uczniowie dwóch klas pierwszych: klasy I A, I B i I C. Pod okiem pań A. Janiszewskiej, D. Glinki i W. Zacłony odwiedzili oni bibliotekę i wypożyczyli swoje pierwsze książki. Obiecali, że będą je szanować i strzec przed uszkodzeniem. Zostali więc pasowani na CZYTELNIKÓW.